Gajówka to wymarzona baza wypadowa dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, motocyklowej, entuzjastów narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Możesz ruszyć w dowolnym kierunku, a drogi i bezdroża poprowadzą cię przez zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Bezkresne pola, łagodne wzgórza, gęste lasy to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Amatorów dwóch kółek zachwycą malownicze trasy, urokliwe wsie i miasteczka. Piechurów pola i lasy pełne grzybów, jeżyn i jagód.

Wędkarzy - piękne stawy. A gdy nasycisz się bogactwem natury ruszaj zwiedzać tajemniczy Dolny Śląsk!

STAWY RĘBISZOWSKIE

Stawy Rębiszowskie to piękne ciche i spokojne miejsce. Lekka bryza unosząca się nad wodą potęguje uczucie czystego powietrza. Widok na wodę, pagórki i Góry Izerskie czaruje i relaksuje. Piękne miejsce na piknik, spacer i relaks z wędką. 

POLA PO HORYZONT

Gajówka to idealnie miejsce dla miłośników wędrówek, trekkingu i nordic walkingu. Mnogosć tras pozwala na dostosowanie ich czasu i odległości zarówno pod kątem długiej wyprawy jaki krótkiej wycieczki z dziećmi. Zdala od zatłoczonych szlaków zrelaksujesz się i odpoczniesz.

TRASY REWEROWE i SINGLTRACKI

Setki kilometrów tras w okolicy Gajówki to raj dla amatorów dwóch kółek. Droga łagodnie to wznosi się to znów opada. Kolejne zakręty kuszą by mocniej nacisnąć na pedały i sprawdzić co się za nim kryje. Widoki  rekompensują trudy, a częste punkty postojowe pozwalają odpocząć.  W wyższych partiach gór czekają wyznaczone, dobrze przygotowane trasy Single Track.

ZAMEK CZOCHA

Wszystkim miłośnikom historii oraz aktywnego spędzania czasu, polecamy wycieczkę nad Jezioro Leśniańskie do Zamku Czocha w miejscowości Sucha. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością. Liczne atrakcje, które są dostępne w tym miejscu gwarantują udaną jednodniową wycieczkę.

ZAMEK GRODZIEC

Na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n. p. m. w malowniczej scenerii wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec. Doskonale zachowany, ciekawe wnętrza i mury obronne to nie lada gratka dla wszyskich miłośników zamków i dobra lekcja historii dla najmodszych. 

ZAMEK CHOJNIK

Zamek Chojnik – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

ZAMEK GRYF
W PROSZÓWCE

Ruiny XIII-wiecznego zamku w odległości 4 km od Gajówki. Wzgórze o wysokości 448 m n.p.m. jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów krajobrazu. Ze wzgórza zamkowego rozciągają się widoki na Góry i Przedgórze Izerskie, w tym pobliskie miasta Mirsk i Gryfów Śląski.

KAPLICZKA ŚW. LEOPOLDA

(św. ANNY)

Jadąc drogą z Gryfowa do Świeradowa Zdroju po prawej stronie zobaczyśz piękny widok. Na bazaltowym wzgórzu, pośród pól, stoi samotna kapliczka. Jest to pochodząca z 1657 roku kamienna kaplica św. Leopolda (obecnie zwana kaplicą św. Anny). Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na okolicę. Idealne miejsce na pieszą lub rowerową wycieczkę oraz chwilę zadumy.

MUZEUM KARGULA I PAWLAKA
W LUBOMIERZU

Lubomierz to miejscowość położona w odległości około 10 km od Gajówki. To tu powstała najsłynniejsza polska komedia "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, Tutaj też w reprezentacyjnej XVI wiecznej budowli w samym centrum mieści się wyjątkowe Muzeum Kargula i Pawlaka. Przy płocie kłócą się lalki dwóch antagonistów, a w środku można obejrzeć fragmenty filmowej trylogii, zobaczyć oryginalne plakaty i eksponaty, które "grały" w filmie.

ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Unikatowy, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku. Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich.

O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem.

GRYFÓW ŚLĄSKI

Miasto, które z powodu bliskości Świeradowa Zdroju jest często pomijane w planowaniu podróży po tej części Dolnego Śląska. Warto tu zajrzeć chociaż na chwilę, przejść się uliczkami starego miasta, wstąpić na kawe i zjeść dobry obiad w jednej z naszych ulubioych lokalnych restauracji. Mają tudobre (uwaga!) owoce morza i pizzę.

LWÓWEK ŚLĄSKI

Lwówek to jedno z najstarszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim. Prawa miejskie nosi dumnie od  1217 roku. Piękny stary rynek z ratuszem i kamieniczkami, kuszą by przysiąść i napić się trunku z najstarszego browaru w Polsce. Natomiast, miłośnicy minerałów mogą zatraciś sie w święcie minerałów - corocznym festynie "Agatowe lato".

GEOPARK W KROBICY

Kopalnia św. Jana w Krobicy to nieczynna już kopalnia, w której wydobywano rudę cyny. Od 2012 roku działa tam podziemna trasa turystyczna, uruchomiona w ramach działającego obecnie Geoparku.

Ścieżka prowadząca z kopalni św. Jana do sztolni św. Leopolda ma łącznie około 350 m, a jej pokonanie w towarzystwie przewodnika trwa mniej więcej 40 minut.

HUTA JULIA

Huta Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach istnieje już ponad 140 lat i jest najstarszym istniejącym producentem szkła na tym terenie. Przyjdź, poczuj żar hutniczego pieca, zobacz jak hutnicy zamieniają się w artystów pielęgnując tradycję ręcznego wytwarzania kryształu.

CIEKAWE MIEJSCA W CZECHACH


Interesującą wycieczką może być wycieczka do naszych południowych sąsiadów Sławny kompleks skoczni w Harrachovie i dwie duże skocznie narciarskie na Czarciej Górze – ze skocznią o punkcie krytycznym 120 m oraz skocznią mamucią, której punkt krytyczny wynosi 185 m robią duże wrażenie. Z kolei w Nowym Borze można wybrać się do bogato wyposażonego muzeum szkła. Nie sposób też pominąć Szwajcarii Czeskiej, która zachwyca przepięknymi formacjami skalnymi.

KOLEJ GONDOLOWA NA STÓG IZERSKI

Spacer szczytami Gór Izerskich, szusowanie na deskach od rana do późnego wieczora, biegówki izerskim szlakiem cietrzewia. Między innymi takie możliwości daje szybka i wygodna kolej gondolowa na ze Świeradowa Zdroju na Stóg Izerski. Duży parking, brak kolejek i świetna infrastuktura sprawia, że stąd możesz zacząć swietną wycieczkę.

TRASY NARCIARSKIE

Ski & Sun Świeradów Zdrój to dla narciarzy istny raj. 2500 metrowa oświetlona trasa o niezwykle zróżnicowanym nachyleniu jest na bieżąco dośnieżana i przygotowywana tak, aby zadowolić najbardziej wybrednych  miłośników białego szaleństwa. Super nowoczesna kolej gondolowa o ma 2172 metrów długości i w 8-osobowych gondolkach, jest w stanie wywieźć w ciągu godziny 2400 osób. Ratrak wyrównuje trasę dwa razy dziennie, co pozwala także na niezapomnianą jazdę nocna.

JAKUSZYCZE

Jakuszyce - najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby położona kilka kilometrów od centrum miejscowości, 800 m od granicy polsko-czeskiej. W Jakuszycach występuje korzystny klimat do uprawiania sportów zimowych. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywany jest legendarny Bieg Piastów, Puchar Świata – oraz zawody biathlonowe. Jakuszyce są również węzłem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, wykorzystywanym przez turystów przez cały sezon.